Babeczka cynamonowa

"The Paradise"

Dzisiaj o genialnym serialu epoki wiktoriańskiej "The Paradise" w Polsce emitowany przez AXN White pod nazwą "Wszystko dla pań".

Fabuła: Denise Lovett (Joanna Vanderham) to młoda i ambitna dziewczyna ze wsi, która może liczyć tylko na swój własny spryt. Przybywa do przeżywającego rozkwit gospodarczy Newcastle w nadziei, że wujek (Peter Wight) spełni dawno złożoną obietnicę i zatrudni ją w jego sklepie bławatnym. Na miejscu Denise odkrywa jednak, że jest to niemożliwe. Sklep wuja stracił większość klienteli na rzecz pierwszego w Anglii domu towarowego otwartego naprzeciw.
Naprawdę  godny polecenia.



XVII - XVIII

Dzisiaj zestawienie dwóch filmów. Jeden wart polecania, drugi niekoniecznie. Oba przedstawiają życie na dworze królewskim na przełomie XVII - XVIII.

Jednym z nich jest "The Duchess". Moim zdaniem jeden z lepszych filmów ukazujących rzeczywistą sytuację a nie koloryzowanie jej miłością, uczuciem i szczęśliwym życiem.

Opis filmu:

Historia Georginy Cavendish, z domu Spencer, z którego wywodziła się także "królowa ludzkich serc" – Księżna Diana. Anglia, rok 1774, szesnastoletnia dama dworu Georgina wyróżnia się spośród młodych arystokratek urodą i wdziękiem. Wzbudza zachwyt mężczyzn, w szczególności młodego Charlesa Greya, który za wszelką cenę stara się zwrócić na siebie jej uwagę. Georgina jest także bacznie obserwowana przez samego Księcia. Jego doradca Burleigh wraz z matką dziewczyny Lady Spencer dochodzą do porozumienia - Georgina zostanie żoną Księcia. Podekscytowana perspektywą małżeństwa i osiągnięcia wysokiego statusu społecznego, Georgina odrzuca zakochanego w niej Charlesa Greya. Gdy małżeństwo zostaje zawarte, Książę powoli traci zainteresowanie swoją młodziutką żoną, wdając się w romanse z innymi kobietami. W dodatku pierwszym dzieckiem książęcej pary nie będzie wymarzony przez Księcia syn. Młoda księżna zagubiona w wielkim świecie będzie musiała wybierać między oschłym i niewiernym małżonkiem, a prawdziwą miłością.



Drugi to "Maria Antonina". Mocno przesadzony film, który po prostu wywołał w mojej osobie niesmak do ponownego oglądnięcia. Rozumiem że reżyserka chciała odbiec od ówczesnych zwyczajów (Antonina ma trampki i bawi się przy Rockowych utworach) jednak nie przemówił on do mnie jako widza.
Opis filmu:
14-letnia córka rodu Habsburgów, Maria Antonina zostaje żoną 16-letniego króla, Ludwika XVI. Po przybyciu do Wersalu wpada w wir intryg i skandali. Znajdująca się w pułapce dworskich konwenansów młoda królowa musi znaleźć sposób na odnalezienie się w obcym jej świecie. Król nie interesuje się żoną. Przygnębiona, młoda królowa szuka azylu w kontaktach z dekadenckim kręgiem francuskiej arystokracji oraz w sekretnym romansie z atrakcyjnym szwedzkim hrabią Fersenem. O jej stylu życia z czasem zaczyna plotkować cała Francja. Film przedstawia autorską interpretację biografii kontrowersyjnej władczyni zmiecionej przez wicher historii - krwawą Rewolucję Francuską.




 

Edwardianizm

Edwardianizm. Moim zdaniem zasłużył na wszelakie uznanie. Jest to piękna epoka obfitująca w kolory, koronki, treny oraz uczesania typowo kobiece. Młoda dama nie wyglądała już jak pudel wystrojony kokardami. Styl pełen elegancji i klasy. Owszem miał swoje słabsze strony. Jednak ta epoka nie wymuszała na kobiecie wycinania żeber. Kolory były subtelne, nie krzykliwe i przesadzone. Nie jestem zwolenniczką Coco Chanel. Kompletnie nie zgadzam się z jej poglądami. Uważam iż kobieta wygląda najpiękniej podkreślając swe kształty i eksponując swój największy atrybut-włosy. Panna wyzwolona przez Coco to kochanica wystawiona na świat oczekująca afektów. Chudy patyk na którym wisi worek. Włosy ścięte jak u 10 letniego chłopca. Kobieta została zastąpiona kukłą w imię emancypacji. Jednak co jej dał wygląd panienki lekkich obyczajów? Sami możemy zaobserwować jak dziś ubiera się kobieta. Skutki niejednokrotnie mogą przerazić... Pytanie: Co tak naprawdę zawdzięczamy Coco? Wulgarność, ośmieszenie...?
  Edwardianizm

Przemiana




Prezent pod choinkę.

Jeśli macie kogoś w rodzinie, znajomych interesującego się historią mody lub zapowiadającego się na projektanta mody to ta książka jest idealna pod choinkę. W prawdzie nie jest ona tania.(do 200 zł) Jest to najobszerniejsza panorama dziejów ubioru począwszy od prehistorii aż do wymysłów współczesności. Pełna reprodukcji obrazów z dokładnymi opisami. Co uważam za plus: to że jest dostępna w Empiku w promocji świątecznej 110zł :)   


Suknie regencyjne

W okresie brytyjskiej regencji (czas twórczości Jane Austen, dla niezorientowanych okres wojen napoleońskich) suknie były ściśle dopasowane do ciała tuż pod biustem, przyozdobione w brokaty i koronki. Najczęściej wykonane były z białego, prawie przezroczyste muślinu a fryzury czesane w loki spadające na czoło i uszy(na modłę bogiń starożytności). Staniki i doły sukien pokrywano zakładkami, pliskami, falbankami, rulonikami a w szczególności listkami, które przyczepiano w szereg tworząc bogate ornamenty. Do początkowo lekkich, białych, a potem barwnych sukien noszono kapelusze wiązane pod brodą, z brzegami, że profil kobiety nie był widoczny ze względu na głębokość. Biedaczki nie mogły ucałować swego ukochanego :)




"Amadeus"

Dziś opowiem o świetnym filmie jakim jest "Amadeus". Genialny film przedstawiający życie jednego z największych kompozytorów wszech czasów oraz przedwczesną śmierć spowodowaną hulaszczym życiem.
Film naprawdę warty oglądnięcia nawet jeśli nie jesteście miłośnikami oświecenia. To dramat rozgrywający się między Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem a Włochem Antonio Salieri. Wzruszający, pełen napięcia z cudownym "Requiem" w tle. Pokazujący nowe wariacje wykorzystywane w Operze jak i wprowadzenie baletu.


P.S. Podczas oglądania postaraj się dostrzec geniusz kompozytora i nie skupiaj się wyłącznie na jego śmiechu :)   

Piotr Czajkowski

Jeśli nie przepadacie za rokokowymi wariacjami Mozarta mogę Wam polecić z ręką na sercu balety Piotra Czajkowskiego. Kojące dźwięki uspokoją nawet mocno zszarpane nerwy. Moi rodzice od dziecka wpajali mi muzykę mistrzów dzięki temu dzisiaj posiadam wrażliwość słuchową, której dorosły człowiek nie potrafi wyrobić lecz zawsze może poprawić. Uwielbiam "Taniec wieszczki cukrowej" z dziadka do orzechów lecz "Jezioro łabędzie" jest kunsztem baletu rosyjskiego.

"Jezioro Łabędzie"


"Dziadek do orzechów"

Ekranizacje Jane Austen

Dzisiaj napiszę o moim zdaniem najlepszej ekranizacji filmowej na podstawie powieści Jane Austen. "Perswazje" to wzruszająca książka lecz nie porywa czytelnika poprzez zwroty akcji. Film natomiast to piękna kompozycja uczuć. Z wszystkich ekranizacji tą z 2007 stworzoną prze BBC uważam za najlepszą. Większość ekranizacji jest tworzona tak iż miłość zawsze zwycięży wszelkie przeciwności, człowiek nie przejmuje się problemami lecz ponosi się uczuciem. Typowe dla okresu Romantyzmu. "Perswazje" zachwyciły mnie realizmem. Bohaterka ma świadomość swych błędów stara się to naprawić, nie oczekuje księcia z bajki. Wie że nic samo do niej nie przyjdzie. Determinacja doprowadza ją do celu, dzięki temu zwycięża. Ma świadomość swoich uczuć oraz odwagę przeciwstawienia się woli rodziny.



Kalendarz Adwentowy

Kalendarz adwentowy. Już niedługo grudzień. Zamiast zostawiać wszystko na ten miesiąc(grudzień) i niepokoić się świąteczną gorączką warto już pomyśleć o prezentach dla najbliższych. Interesujące jest też robienie kalendarzów adwentowych. Odliczanie wbrew pozorom przyspiesza nasze oczekiwanie duchowo nastrajając się na przezywany okres. Adwent jest cudowny. Moim zdaniem wolę chodzić w wigilię na roraty o 6 rano śpiewać godzinki gdy na zewnątrz pada śnieg, jest ciemno a w oknach widać lampki choinkowe niż samą kolację wigilijną. Jeśli macie pomysł realizujcie go! Macie tez do dyspozycji internet ale od czego jest wyobraźnia.



Perły-DIY


Perły to jedne z najpiękniejszych ozdób. Dodawane do wszystkiego. Nie znalazłam jeszcze tkaniny do której by nie pasowały. Zamiast wydawać tysiące (rzeczywisty koszt) lepiej jest  kupić te tańsze.
Jet miliony kombinacji i wzorów na noszenie tych cudeniek. O to kilka przykładów.


Norweski sweter

Norweski sweter. To bardzo stylowy prezent. W dodatku bardzo modny w tym sezonie. Na rynku dostępne dla każdego. Do koloru do wyboru. Porwij się więc w zakupowe szaleństwo :)


Śnieg

Jest listopad. Okres mgieł i deszczu. Uwielbiam zimę więc gdy zaczyna się listopad odliczam dni do grudnia. Śnieg jest cudowny! W tęsknocie i melancholii wstawiam uroki zimy zeszłego roku.




Jane Eyre

Z całej twórczości sióstr Brontë moim zdaniem najlepsze powieści wypadają z pod pióra Charlotty. Jej bohaterowie mimo ekscentryzmu są romantycznymi postaciami. "Dziwne przypadki Jane Eyre" nie jest romansem. To piękna historia miłości dwojga ludzi skłonionych ku sobie bez perspektywy wspólnej przyszłości z wieloma przeszkodami do przebycia.


Być jak Elinor Dashwood

Dzisiaj wstawiam zdjęcia w sukience kreowanej na bohaterkę "Rozważnej i romantycznej" Elinor Dashwood. Nie jest ona tradycyjnie kolorystyczna (biała) lecz w kolorze groszku. Wstążkę dobrałam pod względem kolorystycznym (w okresie regencji młode panny sygnalizowały swój nastrój kolorem wstążki).
Krój znalazłam na Pinterest.





 Haftowanie nie musi być nudne!

Wśród powszechnej opinii haftowanie uważa się za robótkę damską, nieprzejmującą, nie chwytającą za serce. Nie Prawda! Nie wiem czy wam wiadomo że można haftować wstążką :D Jest to piękna lecz wymagająca sztuka, która wymaga cierpliwości, skupienia i sumienności. A gdy już się w to wprawimy efekty są oszałamiające.
Przykład tutorialu poniżej.
http://masterclassy.ru/vyshivka/vyshivka-lentami/757-vyshivka-lentami-master-klass-rozovoe-nastroenie.html


Jak uatrakcyjnić pustą przestrzeń w domu.

Jeśli mamy w mieszkaniu, domu, pokoju miejsce niezbyt dobrze zagospodarowane lub puste możemy użyć wyobraźni i stworzyć coś kreatywnego. Jeśli samy nie mamy pomysłów zawsze można skorzystać z internetu. Przykładem ,który wam zaprezentuje jest moja ściana. Uwielbiam biały kolor ścian w zestawieniu z ciemnymi meblami, narzutami i koronkami. To wszystko nadaje wnętrzu swoistości polskiego dworu jednakże nie posiadam dużej ilości obrazów więc postanowiłam zagospodarować moją ścianę. 

Oto efekt.

Jeśli wolicie coś prostszego i nie macie nadwornego malarza doradzałabym to:


Lekcja pisania piórem

Jako iż jestem zdecydowanie zwolenniczką pióra pokażę jak w prosty sposób nauczyć się tej sztuki. Poniżej podam ilustrację przedstawiającą pismo i jego odwzorowanie. Są dwa sposoby nauki tej sztuki. Pierwsza obrazkowa druga natomiast z pomocą filmu. Wszystko zależy od tego jak chcemy by wyglądał nasz charakter pisma. Możemy stworzyć własną czcionkę, którą cyklicznie będziemy wpisywać w zeszyt aż do zapamiętania. Jeśli macie w domu stare listy staną się wam one użyteczne. Najważniejsze jest to by czcionka miała swoją kompozycję, która nie będzie razić lecz zachwycać. Potrzeba wiele pracy by to wyćwiczyć. Ważna jest też jakość pióra. Nie może być to szmelc z supermarketu.
Warto poszukać filmów instruktażowych na you tube np.

Literatura Jane Austen


Według powszechnej opinii najlepszą książką Jane Austen jest "Duma i uprzedzenie". Ośmielę się z tym twierdzeniem nie zgodzić. Moim zdaniem najlepszą powieścią jest "Emma". Owszem ta pierwsza jest równie zaskakująca, niezwykła a uczucia pana Darcy gorące, jednakże łagodność i temperament pana Knightleya urzeka pod każdym względem przewyższając Fitzwilliama. Miłosna intryga Emmy jest ciekawsza od uprzedzeń Elżbiety, które i tak zostaną obalone. Wiemy o uczuciu, którym zapałał Darcy i przez resztę książki próbujemy odgadnąć jak potoczy się akcja. Uważam iż mało kto odgadł szaradę Emmy uzmysławiając sobie iż afekty pastora jak i Knightleya nie są skierowane na Harriet. Cóż to za emocja?!
Nic tak nie zaskakuje jak miłosne wyznanie skłonionych ku sobie serc niewiedzących wzajemnie o swym afekcie. Wnioski "Duma i uprzedzenie" to znakomita powieść jednak goręcej polecałabym "Emmę" .


Opera Mozarta "Idomeneusz król Krety"


Witam!
Dzisiaj napiszę o moim zdaniem najlepszej operze Wolfganga Amadeusza Mozarta jaką jest "Idomeneusz, król Krety". Żadna nie porwała mnie tą subtelnością, wyrazem i pięknem jak właśnie ta. Przedstawia losy króla Idomeneusza, który za szczęśliwy powrót z wojny Trojańskiej obiecał Posejdonowi że odda mu w ofierze pierwszego napotkanego człowieka. Niestety szczęście mu nie dopisuje ponieważ tą osobą jest jego syn Idamantes. Zrozpaczony król nie dotrzymuje obietnicy. Rozwścieczony Posejdon wysyła morskiego potwora by nękał ludność Krety. Idamantes zabija potwora poślubiając swą ukochaną Ilię i obejmując władzę od swego ojca. Operę można zobaczyć na corocznym Festiwalu Mozarta w Salzburgu emitowanym przez TVP Kultura.

Włosy Marii Antoniny

W kolejnym foto-tutorialu przedstawiam jak uczesać się w stylu Marii Antoniny.
Wymagana długość włosów to przynajmniej do połowy szyi. Ważne by nie były cieniowane.

1. Rozczesz włosy.

2. Wyodrębnij pasma z czubka głowy pozostawiając resztę.
 3. Natapiruj włosy stwarzając swego rodzaju "gniazdo"

 4. Pasma które nie były tapirowane nawiń na palec i kolejno przypinaj wsuwkami.

 5. Zostaw pasmo znajdujące się najbliżej szyi i zakręć na lokówce.

 6. Gotowe c:

Włosy w stylu Georgiańskim

Dzisiaj przedstawię jak krok po kroku uczesać włosy w stylu georgiańskim. Potrzeba do tego dłuższych włosów przynajmniej sięgających do ramion, wsuwek i gumki do włosów.

1. Rozczesz włosy
2. Podziel je przedziałkiem od czubka głowy do uszu.
3. Zwiąż je na końcu gumką i podwiń pod włosy.

4. Przypnij je wsuwkami by uzyskać efekt poniżej.

 5. Podziel włosy na trzy główne partie, podwiń do góry i przypnij.
 6.Wykonaj tak z 3 partiami włosów pozostawiając pasma po bokach.
 7. Zostaw malutkie pasemko a resztę podziel na dwie części i przypnij tak jak pozostałe. Powtórz to samo z drugiej strony.
8. Możesz wpiąć dla ozdoby małe spinki. Koniec <3

Ps. Jeśli masz proste włosy pokręć je na lokówce wliczając pasmo, które jest na szyi. Będzie Ci łatwiej je modelować.

Downton Abbey

Dzisiaj opowiem wam o najlepszym brytyjskim serialu jakim jest "Downton Abbey". Opisuje życie arystokracji w okresie późnego edwardianizmu i wczesnego tanga mody. Serial pełny jest brytyjskiej flegmy, intryg, zdrad, śmierci i wielkiej miłości. Polecam go szczególnie fanom seriali historycznych.
 Do tej pory powstały 3 serie tego mini serialu.

Najlepszą aktorką jest Maggie Smith, która gra Violet Crawley: upierdliwą, zrzędzącą, irytującą, szczerą do bólu, bezpośrednią matronę, która potrafi wywrócić wszystko do góry nogami.


Violet, Dowager Countess of Grantham: Wasn't there a masked ball in Paris when cholera broke out? Half the guests were dead before they left the ballroom.

Robert Crawley, Earl of Grantham:Thank you, Mama. That's cheered us up no end.


Tutorial "husarz na  koniu"


Dzisiaj skupię się na przedstawieniu krok po kroku jak malować akwarelą.
Potrzebujesz:
-paleta lub talerz ceramiczny
-farby akwarelowe Eurocass 12 kolorów (do kupienia w Tesco, uwielbiam je ponieważ są bardzo wydajne)
-kredki akwarelowe KOH-I-NOOR
-ołówek KOH-I-NOOR 6B
-ołówek automatyczny Parker
-gumka FACTIS
-pędzle nylonowe BRUNNEN 10, 8, 6, 4, 2, 10/0
-blok techniczny format A3 (ja używam najzwyklejszego ze sklepu tylko musi mieć szorstką fakturę)
-twarda podstawa do malowania
1. Skalowanie
Do siatki używam ołówka miękkiego natomiast do szkicu automatycznego.
2. Malowanie 
Najlepiej zacząć od elementów najłatwiejszych. Jeśli nie jesteście pewni efektu najlepiej naszkicować pierwsze plamy barw za pomocą kredek akwarelowych wymazując z poszczególnych obszarów siatkę.



3. Efekt końcowy


O mnie

Hej :D
Jestem Babeczka cynamonowa jedna z 4 babeczek prowadzących tego bloga. Będę zamieszczać posty o moich zainteresowaniach. Pełno Jane Austen, Mozarta, kostiumów historycznych, DIY, vintage, malarstwa itp.
Możecie spodziewać się tutoriali fryzur, rysunków i wszystkiego co zwyczajna nastolatka nie robi na co dzień. Jestem tradycjonalistką więc nadobni państwo nie zdziwcie się gdy powieje średniowieczem.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz